Azi pe malurile Styx-ului ne ocupăm de insolație simptome. Cred că ambianța rece și fondul sonor de beep-beep – uri din urgență nu e cadrul cel mai potrivit. Așa că o să amerizăm pe o plajă … la Nibiru să zicem (că tot e la modă) … cu valurile care se sparg la mal. Iar doctorul nostru e și el în vacanță. Dar pentru că nu se cade să abordeze așa … fără motiv o blondă hai să-l facem salvamar. O fi având și el nevoie de niște bani pe care să-i câștige cu un job part-time 😁

Făcea deja a cincea tură de patrulare preventivă din sectorul lui și blonda stătea nemișcată în aceeași poziție pe șezlong. Din reflex profesional îi urmărea de fiecare dată mișcările respiratorii. Erau normale deci … mai trăia 👍. Decise totuși să intervină preventiv … tot în spiritul meseriei.
O ființă încremenită la soare
DR. – Domnișoară … sunt deja două ore de când stați nemișcată la soare. Vă este cumva rău?
BLO. (de la blondă 😉) – Of, doamne, tocmai am divorțat de unul care mă cicălea non-stop și acum nici singură nu am liniște. Ție ce pu …
Deschise ochii și văzu inscripția de pe tricoul bărbatului.
BLO. – Oh, vă rog să mă scuzați. N-am știut că sunteți salvamar.
DR. – Nu face nimic. Să știți că în atribuțiile mele nu intră doar monitorizarea celor din apă ci și prevenirea unor anumite probleme ale celor de pe plajă. Iar dumneavoastră după două ore de stat nemișcată la soare puteți să faceți o insolație. Și în plus, fiind blondă, sunteți predispusă la arsuri solare.
BLO. – Sunteți primul de astăzi care se leagă de faptul că sunt blondă … ieri au fost vreo cinci. Să știți că am citit și eu ce persoane sunt vulnerabile la insolație. Nu sunt pe listă.
PERSOANE PREDISPUSE SĂ FACĂ INSOLAȚIE PE PLAJĂ
- vârste extreme (copii, bătrâni) și femei gravide
- bolnavi de inimă și plămâni, diabetici
- medicamente pentru alergii, diuretice, antidepresive
- consumatoare de alcool
Cauzele insolației
DR. – Astă nu înseamnă că un om sănătos nu riscă. Expunerea excesivă la soare poate declanșa un lanț de reacții care tot cu insolație se termină.
BLO. (râzând) – Dacă n-aș fi la Nibiru aș crede că sunt cu un doctor la spital. Să știi că poate o să mă fac asistentă … așa că povestește-mi, să vad dacă pricep ceva.
DR. – Hai să vă explic care sunt cauzele insolației. Fiecare om are niște mecanisme biologice care reglează temperatură. De aceea când stai în frig nu ai -10 grade și nici 40 când stai la soare.
BLO. – Mi se pare corect
DR. – După un timp de stat la aceeași temperatură aceste mecanisme nu mai fac față. De aceea iarna dacă stai prea mult în frig degeri. Iar vara
BLO. – Insolezi 😁
DR. – Nu direct. Mai întâi crește temperatura corpului. Pierzi lichide prin transpirație și te deshidratezi. Dumneavoastră observ că nu aveți măcar o sticlă cu apă la dumneavoastră …
BLO. – Dacă n-ai fi de serviciu cred că m-ai invita la un suc 😉

DR. – Depinde … Iar deshidratarea duce la scăderea tensiunii.
BLO. – Încep deja să mă plictisesc … hai să trecem la ce e mai important. Insolație simptome.
DR. – Acum le vei înțelege mai bine
Insolație simptome
descriere detaliată
DR. – Faptul că temperatura corpului depășește 40 de grade ajunge să afecteze în primul rând sistemul nervos. Adică creierul. Se produce așa numitul edem cerebral
BLO. – Adică?
DR. – Ți se umflă creierul în cap
BLO. – Cee? Eu simt că mi se umflă de la câte îmi spui … dar dă-i mai departe. Îmi place cum vorbești.
DR. – Iar această umflare a creierului explică cele mai frecvente și alarmante simptome ale insolației. În primul rând durerea de cap. Confuzie, vorbire incoerentă. Chiar convulsii … gen cum fac copiii mici atunci când au febră mare. Iar la final comă.
BLO. – Asta din cauză că crește temperatura omului. Dar scăderea tensiunii ce produce? Te întreb pentru că eu știu că am o tensiune mai mică de obicei.
DR. – Scăderea tensiunii duce în primul rând la amețeală. Începe să bată inima mai repede … și respirațiile devin mai dese. Tot scăderea tensiunii produce și vărsături pentru că stomacul nu mai este suficient irigat cu sânge
BLO. – Dar măcar mă bronzez ca lumea?
DR. – Pielea devine roșie bineînțeles dar pentru că sunteți deshidratată ea e uscată, fără pic de transpirație
BLO. – Deci pe scurt ar fi …
prezentare concisă
CAP
- Durere de cap pulsatilă
- Amețeală
- Confuzie, vorbire incoerentă,
- Convulsii
PIEPT
- Palpitații
- Respirații dese
ABDOMEN
- Grețuri ți vărsături
PIELE
- Roșie și uscată
BLO. – Gata, să zicem că nu ți-am respectat indicațiile și am făcut insolație. Ce-mi faci ? Masaj cu gheață? Respirație gură la gură? Care e tratamentul insolației ?
DR. – Normal că prima dată trebuie dus la umbră pentru a nu continua încălzirea corpului.
BLO. – Deci dacă sunt leșinată mă iei în brațe😉
DR. – Cred că mai degrabă o să te iau de picioare și o să te târăsc printre stânci 😁
BLO. – Doamne ce sadic …
DR. – După aceea trebuie să răcim corpul. Gheață aplicată la axile sau pe gât pentru că pielea e mai subțire și contactul cu vasele de sânge mai direct. De asemenea poți stropi și corpul cu apă. Nu trebuie scufundat în apă rece pentru că scăderea bruscă a temperaturii poate produce un stop cardiac.
BLO. – Adică tot un fel de masaj, cum spuneam
DR. – Pentru a îmbunătăți circulația victima trebuie așezată pe spate cu picioarele ușor ridicate.
BLO. – Poziția ideală pentru masaj
DR. – Apoi trebuie rezolvată hidratarea. Dacă persoana nu varsă trebuie să i se administreze lichide dar în cantități mici.
BLO. – Sper că nu o să-mi dai să beau culcată să mă înec !!! Până la urmă tot trebuie să mă inviți la un suc.
BLO. – Pentru dumneavoastră voi apela direct numărul de urgență 112
TRATAMENTUL INSOLAȚIEI
PRIMUL AJUTOR PE PLAJĂ
- Se duce persoana la umbră
- Se așează în poziție culcată cu picioarele usor ridicate
- Se aplică gheață la nivelul gâtului și axilelor
- Se stropește tot corpul cu apă rece
- Dacă victima nu varsă se administrează pe gură cantități mici de lichide
SE APELEAZĂ NUMĂRUL UNIC DE URGENȚĂ 112
BLO . – Bine, m-ai pus în ambulanță. Bănuiesc că o să mă ducă la urgență. Ce o să-mi facă acolo?
Voia să îi spună zâmbind crud că la urgență tot cu el se va întâlni … dar se abținu
Tratamentul insolației la urgență
DR. – La urgență se întâmplă cam același lucru. Răcirea corpului cu cearceafuri ude … eventual ventilatoare
BLO. – Ce romantic …
DR. – Hidratarea se face cu perfuzii administrate intravenos. De asemenea va fi nevoie să se recolteze analize, eventual să se facă investigații care să evalueze funcționalitatea organelor interne(ficat, rinichi) care ar fi putut fi afectate în perioada cât tensiunea a fost scăzută.
BLO. – Și gata … ai scăpat de mine?
DR. – Dacă aveai un copil îți spunea ceva și despre insolația la copii.
Deodată privirea ironică a blondei alunecă spre orizont iar zâmbetul cochet i se dezlipi de pe față. Tăcerea ce căzu brusc îi dădu de înțeles că era timpul să-și continue turul plajei. Când reveni blonda dispăruse.

Avusese o tură liniștită. Doar vreo doi copii năstrușnici se aventuraseră dincolo de geamandură. Și un tânăr probabil drogat a provocat un mic scandal. Treptat viața de noapte luă locul țipetelor și zbenguielilor de pe plajă. Se îndrepta cu pași atletici către camera de hotel pe care o închiriase pe perioada cât contractase job-ul. O făcuse desigur pentru a gusta și alt fel de adrenalină decât cea din urgență. Tot curiozitatea îl făcu să oprească la un chioșc de pe faleză. O bere rece … o shaorma … După ce termină shaorma mai avea puțin din sticla de bere. Simți deodată că se așează cineva lângă el.

BLO. – Nu pot să cred. Păi un salvamar nu salvează și noaptea vieți? Și mai și bea alcool. Ai tras cumva și un joint?
DR. – Sincer am cerut unul dar băiatul de la bar mi-a șoptit că le-a luat pe toate o blondă.
BLO. – Ha ha. Să știi că nu eram eu aia. Nu în seara asta. Dar berea, recunosc că e a treia … sau a patra..
DR. – Parcă ziceai că tocmai ai divorțat. Și te distrezi singură cu o sticlă de bere?
BLO. – Hopaaa!! Nu pot să cred că mă tutuiești. Pe plajă erai mai protocolar decât un preot la confesional
DR. – Apropo de plajă. Ai dispărut brusc. Apoi am tot sperat să te arunce valurile mării la mal să te resuscitez.
Insolația la copii. Șocul termic
BLO. – Te cred. Mi-ai pomenit de insolația la copii. Am o verișoară care acum vreo 2-3 ani și-a pierdut un copil prin Italia. Și l-a pierdut … adică a murit. Se juca dea ascunselea și s-a ascuns în mașină. Era vara … caniculă … 38 de grade. Ușile s-au blocat. L-au găsit în comă după vreo trei ore. Nu a mai putut fi salvat. Nu înțeleg ce s-a întâmplat pentru că nu era expus direct la soare
DR. – Nici nu trebuie. Ideea la insolație nu e că stai la soare. Doar că te încălzești. Iar organismul copilului are câteva caracteristici datorită cărora face mult mai ușor insolație
BLO. – Adică
DR. – Copii nu au termoreglarea suficient de bine dezvoltată și ea este mai ușor depășită. Pielea lor e mai subțire transpiră mai repede și se deshidratează rapid. Copilul respectiv a fost probabil găsit în șoc termic
BLO. – Ce e șocul termic?
DR. – Când am vorbit pe plajă despre afectarea creierului spuneam lă sfârșit de comă. De asemenea scăderea tensiunii prin deshidratare ajunge la extrem. Copilul era în comă, fără puls. Ăsta e șocul
Blonda goli și ea sticla de bere. Rămase câteva secunde serioasă apoi izbucni în râs.
BLO. – Viața asta. După ce am divorțat am zis că merg la mare să mă sparg. A naibii dacă mi-aș fi imaginat că o să discut noaptea pe faleză despre șocul termic.
DR. – Știi ceva. Eu am doar o bere la bord. Tu ai minim trei. Cred că ar trebui să echilibrăm scorul.
BLO. – Nu vezi că abia mă țin pe picioare. O să pic în mare și o să mă înec.
DR. – No problem. Vine salvamarul și te scoate
O luă în brațe și o urcă pe umeri. Se îndepărtară râzând amândoi.

Și-am încălecat pe-o șa/și am plecat cu blonda … Sper că v-a plăcut povestea pe subiectul insolație simptome. Cred că următorul dialog va fi despre durerile lombare. Dialog cu un doctor care a cărat o blondă în spate 😂😂.
